• Araçlarınızı özel bir kuruluş olan, devlet tarafından yetkilendirilen, TUVTÜRK tesislerine muayene yaptırmak zorundasınız.
 • İstanbul genelinde 7 adet Avrupa yakasın 6 adet Anadolu yakasında olmak üzere 13 adet mevcuttur. Bunlardan sadece 3 adet randevusuz olarak hizmet vermektedir. Silivri, Kavaklı ve Şile istasyonlarıdır. Diğer bütün istasyonlar randevulu sistemle çalışmaktadırlar.
 • Aracınızın muayene günü geldiğinde 212 444 80 08 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. Randevu alamadığınız acil olarak yaptırmanız gerekiyor ise 3 istasyonu tercih etmek zorundasınız.
 • Randevulu olarak muayene istasyonuna gidiyorsanız sıra bekleme gibi bir problem kesinlikle yaşamayacaksınız. Randevusuz gidiyorsanız saatlerce beklemeyi göze almalısınız. Sabah erkenden (05:00) sıraya giren insanlar oluyor.
 • Muayene istasyonundan randevulu gittiniz veya randevusuz gittiniz ilk önce müracaat bölümü var.Plakanızı, aracınızın cinsini ve randevunuz varsa söyleyip sıra fişi alıyorsunuz.
 • Sıra fişini aldınız. Sıra size gelmeden önce ruhsatınızı, trafik poliçenizi, egzoz emisyon kartınızı, Lpg var ise sızdırmazlık raporunuzu ve ücretinizi hazırlayınız.
 • Sıra fişinizi kesinlikle takip ediniz sıranız geçtiğinde kesinlikle kabul etmiyorlar saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Sıra numaranız yandı evrakları vermeniz yeterli diğer bütün işlemleri görevli hallediyor. Ödemenizi yaptıktan sonra bir forma imza atıyorsunuz. İmzadan sonra işleminiz bu bölümde bitti demektir.
 • Aracınızın egzoz emisyon yok ise sizi emisyona yönlendiriyor. Egzoz emisyonu aldıktan sonra çıkan raporu, işlemi-ödeme yaptığınız yere tekrar getiriyorsunuz. Aracınız muayeneye girmeye hazır demektir.
 • Sıra numaranız bu sefer muayene için geçerli, onun için sıra numaranızı kesinlikle unutmayın.
 • Aracınızın muayene sırası geldiğinde sıra numaranız yanacaktır. Muayene istasyonunda 1,2,3,4,5,6 olarak kapı numaraları var numaranızın karşısında hangi kapı numarası yanmışsa (422=2) o kapının önünde görevliyi bekleyebilirsiniz.
 • Kapı açılır ve görevli gelir aracınızı teslim alır. Tekrar aynı forma bir daha imza atarsınız. Görevli aracınızı içeri aldıktan sonra işlemler 15 ila 20 dakika sürecektir.
 • Araçların çıkış kapısı vardır aracınızı beklemek için kapıya yönelin. Aracınızın gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra araç size teslim edilir ve beş dakika gibi rapor beklenir.
 • Aracınız muayeneden geçmiş ise plakanıza bir etiket yapıştırılır ve raporunuz verilir.
 • Aracınız muayeneden AGIR KUSUR’ dan dolayı kaldığında, 1 ay içerisinde eksiklerinizi yaptırıp tekrar muayeneye girmek zorundasınız.Yaptırmadığınız taktirde muayene harcınız yanacaktır.
 • Aracınızda belirtilen Ağır kusurları yaptırdıktan sonra tekrar müracaata gelip muayene tekrar fişi alıyorsunuz. Muayene tekrar sırası çabuk geliyor. Yukarda sıraladığım işlemleri baştan tekrar yapıyorsunuz muayene yaptırabilmek için.
 • Unutmayın muayene tekrarında da Ağır kusurda kaldığınızda ödemiş olduğunuz muayene harcınız yanıyor.
 • Muayene tekrarına giren araç sadece Ağır kusurlar kontrol ediliyor, kontrollerden olur raporu alan araç muayenesi tamamdır.
BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ ?
Araçlarının Ruhsatını Kaybedenler
Araçlarının ruhsatını kaybedenler; yeniden ruhsat çıkartabilmek için araçlarını muayene ettirmek zorundadır. Muayene geçerlilik tarihini ispat etmek zorundadır. Muayene tarihini vergi dairesinden alınan 90/65 kodlu belge ile ispat edebilirsiniz. Elinizde bu belge olmazsa 01/01/2005 tarihinden itibaren muayene harcının %5 aylık faiz ödemek zorundasınız.

Muayene Gecikme Bedeli

Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmaktadır. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5'i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır.Cezalar ve Araç Muayene
Bandrol, Ogs, trafik cezası mevcut olan araçların muayene yaptırmaları imkânsızdır. Aracınızı muayene yaptırabilmeniz için aracınızın borcu bulunmamalıdır.Aracınızın borcu olup olmadığını https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp buradan kontrol edebilirsiniz.

Okul Taşıtlarında Emniyet Kemeri
Aracın ruhsatında okul taşıtı geçen araçların bütün koltuklarında EMNİYET KEMERİ olması zorunludur.

Cam Filmi Hakkında
Cam fimli bulunan aracınız muayeneden hafif kusurlu olarak geçer fakat, polis çevirmesinde zabıt tutulduğunda aracınızı tekrar harç yatırarak muayene ettirmek zorunda olduğunuzu biliyormusunuz?

Fiyat tarifeleri Serbest Bırakıldı
Trafik poliçelerinde fiyat tarifeleri serbest bırakılmıştır. En uygun fiyatı almak için lütfen bizi arayınız !!!